Cmentarz Łyczakowski

Lwów jest miastem ukraińskim. Jest połączony z Polską wspólną historią, tradycją i kulturą. Na jego ziemiach znajduje się wiele pozostałości z czasów gdy jeszcze należał do Polski. Biura podróży chętnie organizują wycieczki do Lwowa, a w ich ofercie mamy możliwość skorzystania do wypraw w „polskie” miejsca. Jednym z takich jest Cmentarz Łyczakowski. Cmentarz Łyczakowski to miejsce, które ma duszę. Może brzmi to dwuznacznie kiedy wypowiadamy się o cmentarzu, jednak w tym przypadku stwierdzenie to jest bardzo trafne. Kiedy tylko wejdziemy na Cmentarz Łyczakowski od razu dostrzegamy jego wnętrze. Z pewnością ma duszę. O całą atmosferę miejsca zadbali dawniejsi kamieniarze. Tworzone przez nich grobowce były sztuką. Został założony w XVIII wieku, dokładnie w roku 1786 roku. Cmentarz Łyczakowski jest najstarszym miejscem w Europie. Cmentarz Orlat

Polacy szczególną uwagę skupiają na polskiej części cmentarza, jakim jest: Cmentarz Orląt Lwowskich. Ukraińcy zaniedbywali go. Uważali Polaków za wrogów, dlatego też nie chcieli dopuścić do tego, aby pamięć o nich była czczona na lwowskim cmentarzu. Fakt, że Lwów znajdował się przez długi czas na terenach sprawił, że pamięć o poległych polakach musiała w jakiś sposób zostać oddana. Dopiero w roku 2005 zajęto się odnową tej części nekropolii.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/Luetzenhofer_Friedhof_006.JPG/1280px-Luetzenhofer_Friedhof_006.JPG

„Orlęta” – czyli polegli młodzi mężczyźni, nie mają więcej niż 20 lat. Walczyli oni o zatrzymanie Lwowa i Galicji wschodniej w granicach Polski. Najmłodsza ofiara tych strasznych walk miała 12 lat. Na cmentarzu znajdują się katakumby, w których pochowane są również dziewczęta. W ten sposób oddano hołd ich bohaterskim czynom. Cudownym miejscem jest rząd białych krzyży przybranych w biało-czerwone flagi. W ten sposób oddawana jest pamięć tym, którzy oddali życie za ojczyznę.

Na Cmentarzy Łyczakowskim można natknąć się na grobu różnych wielkich osobowości, między innymi: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Seweryna Goszczyńskiego i Walerego Łozińskiego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Ukraina_(43).jpg/220px-Ukraina_(43).jpg

Na cmentarzy znajduje się wiele pięknych rzeźb, które na pewno zachwycą każdego wrażliwego na sztukę człowieka. Do ludzi przemawiają znajdujące się na obszarze nekropolii alegorie. Bardzo poruszają pomniki, które przedstawiają śmierć jako sen – wszystko zrobione jest w naturalnej wielkości, tak aby nadać całości wielkiego realizmu. Pomniki przedstawiają ludzi leżących na łożach, opierających się o skrzynie, o wieka trumien i śpią. Ich mięśnie są odprężone, niczym nie przypominają tych zesztywniałych u martwego człowieka. To symbol, który nadaje cmentarzowi zupełnie innego znaczenia. Nie jest już strasznym miejscem, gdzie króluje śmierć, lecz miejscem spoczynku, miejscem gdzie ludzie śpią i odpoczywają, spotykają anioły.

Cmentarz Łyczakowski to miejsce, które można zwiedzać kilka dobrych godzin. Jest bardzo duży i zdobi go wiele pięknych dzieł sztuki. Artyzm, który ujawnia się na cmentarzu nadaje mu dużej wyjątkowości. To nie tylko miejsce gdzie spoczywają ludzie, ale swoiste muzeum sztuki.

Wycieczki do Lwowa są bardzo popularne wśród polaków. Organizowane są przez wiele polskich biur podróży. Większe biura podróży organizują nawet kilka wycieczek w ciągu tygodnia. Wycieczki organizowane są na różne ilości dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?