Elastyczne panele fotowoltaiczne – moduły słoneczne w niecodziennej formie

Panele fotowoltaiczne elastyczne to rodzaj paneli słonecznych, które od klasycznych modeli wyróżniają się niezwykłą elastycznością i mobilnością. Ze względu na niską wagę oraz bardzo łatwy sposób montażu, mogą być używane w wielu różnych miejscach, nie powodując uszkodzeń ani nie zaburzając estetyki powierzchni. Ten typ ogniw cieszy się coraz większą popularnością wśród osób preferujących rozwiązania przyjazne środowisku. Na czym polega ich fenomen i gdzie można korzystać z ich dobrodziejstw?

Charakterystyka paneli fotowoltaicznych elastycznych

Elastyczne panele fotowoltaiczne działają na takiej samej zasadzie jak sztywne moduły solarne: pozwalają pozyskiwać darmową i ekologiczną energię elektryczną. Zwykle do ich produkcji wykorzystuje się taki sam typ ogniw słonecznych, opartych na krzemie. Od swych tradycyjnych odpowiedników różni je grubość, gdyż są od nich aż kilkaset razy cieńsze. Ponadto nie posiadają metalowej ramy oraz szkła ochronnego. Do zabezpieczenia paneli fotowoltaicznych elastycznych wykorzystuje się polimer ETFE, czyli etylen. Dzięki temu są bardzo lekkie, jednak koszt ich powstania jest większy, a żywotność znacznie mniejsza.

Zastosowanie elastycznych paneli fotowoltaicznych

Ze względu na nietypową konstrukcję panele fotowoltaiczne elastyczne najczęściej wykorzystuje się w miejscach, w których montaż klasycznych modeli byłby niemożliwy. Należą do nich m.in.

  • Kampery i przyczepy kempingowe,
  • Łodzie i jachty,
  • Domki letniskowe,
  • Biwaki,
  • Budynki na odludziu.

Jak widać, elastycznych paneli fotowoltaicznych zwykle używa się w celu uzyskania energii w trakcie letniego wypoczynku spędzanego z dala od cywilizacji. Dodatkowymi cechami ułatwiającymi korzystanie z nich w podróży, jest odporność na sól morską i promieniowanie UV oraz możliwość montowania za pomocą trwałego kleju, co uniemożliwia kradzieże.

O czym należy pamiętać, planując zakup elastycznych paneli fotowoltaicznych?

Na początku warto zastanowić się, jak wiele energii trzeba dostarczyć do jachtu bądź kampera, gdyż może się okazać, że jeden panel jest niewystarczający do zasilenia danego obiektu. Gdy liczba potrzebnych ogniw będzie już znana, w następnym kroku należy oszacować czy wystarczy miejsca, by je tam zamontować. Warto również wspomnieć, że od ilości paneli zależy również wybór innych elementów np. przetwornicy oraz regulatora ładowania. Jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące panele słoneczne elastyczne, najlepiej skorzystać z oferty solidnej firmy, dzięki czemu można zapobiec późniejszym problemom z ich eksploatacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?