Frezowanie – najistotniejsze informacje

Proces frezowania usuwa materiał, wykonując wiele oddzielnych, małych cięć. Osiąga się to za pomocą noża z wieloma zębami, obracając frez z dużą prędkością lub powoli przesuwając materiał przez nóż; najczęściej jest to jakaś kombinacja tych trzech podejść. Stosowane prędkości i posuwy są zróżnicowane w zależności od kombinacji zmiennych. Frez walcowo-czołowy wykonuje cięcia obwodowe lub rowkowe, określone przez odległość podawania, nad obrabianym przedmiotem w celu obróbki określonej cechy, takiej jak profil, rowek, kieszeń, a nawet złożony kontur powierzchni. Głębokość elementu może być obrabiana w jednym przejściu lub może być osiągnięta przez obróbkę z mniejszą osiową głębokością cięcia i wykonanie wielu przejść. 

Frez walcowo-czołowy obrabia płaską powierzchnię obrabianego przedmiotu, aby zapewnić gładką powierzchnię. Zwykle bardzo mała głębokość powierzchni czołowej może być obrabiana w jednym przejściu lub może być osiągnięta przez obróbkę z mniejszą osiową głębokością cięcia i wykonanie kilku przejść.  Narzędzie do wytaczania osiowo przenika obrabiany przedmiot i tnie wzdłuż wewnętrznej powierzchni, tworząc różne cechy. Narzędzie do wytaczania jest jednopunktowym narzędziem tnącym, które można dostosować do żądanej średnicy za pomocą regulowanej głowicy wiertła. Wytaczanie odbywa się zwykle po wywierceniu otworu w celu powiększenia średnicy lub uzyskania bardziej precyzyjnych wymiarów.

O tym warto pamiętać!

Narzędzie przeciw odbiorowe wchodzi osiowo do obrabianego przedmiotu i powiększa górną część istniejącego otworu do średnicy narzędzia. Przeciw wiertło jest często wykonywane po wierceniu, aby zrobić miejsce na głowicę łącznika, takiego jak śruba. Śruba do siedzenia pod powierzchnią części. Narzędzie przeciw wierciale ma prowadnicę na końcu, która prowadzi ją bezpośrednio do istniejącego otworu. Narzędzie pogłębiacz wchodzi osiowo do obrabianego przedmiotu i powiększa górną część istniejącego otworu do stożkowego otworu. Pogłębianie jest często wykonywane po wierceniu, aby zrobić miejsce na głowicę łącznika, takiego jak śruba, aby zrównać się z powierzchnią obrabianego przedmiotu. Typowe kąty dla pogłębiacza to 60, 82, 90, 100, 118 i 120 stopni. Rozwiertak wnika osiowo w obrabiany przedmiot i powiększa istniejący otwór do średnicy narzędzia. Rozwiercanie usuwa minimalną ilość materiału i często wykonuje się je po wierceniu, aby uzyskać zarówno dokładniejszą średnicę, jak i gładsze wykończenie wewnętrzne. Więcej informacji można znaleźć również na stronie internetowej:  https://radmot.com/pl/blog/frezowanie-cnc-na-czym-polega-i-jakie-ma-zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?