Nietrzymanie moczu – kłopotliwa dolegliwość, która wymaga leczenia

Nietrzymanie moczu – na czym polega i jakie są przyczyny dolegliwości.

Nietrzymanie moczu to dość wstydliwy i uciążliwy problem, który wbrew pozorom dotyka wielu pacjentów. Polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego, w różnej częstotliwości. Może to być zarówno kilka kropel, stałe kapanie, jak i strumień. Co więcej dolegliwość ta dotyka osoby w różnym wieku, choć mimo wszystko najczęściej zdarza się jednak u ludzi starszych, szacuje się nawet, że częściej kobiet niż mężczyzn. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. U kobiet odpowiedzialna jest za to anatomia i fizjologia dolnych dróg moczowych oraz dna miednicy, menopauza i związane z nią niedobory hormonów, mnogie ciąże, ale również palenie papierosów. Niezależnie jednak od przyczyn, by uporać się z problemem nietrzymania moczu należy podjąć właściwe leczenie.

Badanie dlaczego nie urzymujesz moczu

Leczenie nietrzymania moczu

Kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy związane z nietrzymaniem moczu należy niezwłocznie udać się do urologa i neurologa, a w przypadku kobiet również do ginekologa. Lekarz specjalista jest w stanie na podstawie wywiadu i wyników odpowiednich badań, postawić trafną diagnozę i znaleźć najbardziej skuteczną metodę leczenia. Dlatego tak ważne jest, by do lekarza udać się z kompletem badań, takich jak: badanie ogólne i posiew moczu, oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika w surowicy, USG oraz badanie urodynamiczne.

Samo leczenie nietrzymania moczu odbywa się w trzech rodzajach:

  • Leczenie zachowawcze – polega na całkowitym opróżnianiu pęcherza po nocnym wypoczynku; systematyczne prowadzenie dziennika z notowaniem godzin oddawania moczu i przypadków mimowolnego moczenia; przestrzeganie oddawania moczu w godzinach, w których występuje moczenie bezwiedne; kontrola wypijanych w ciągu dnia płynów oraz wykonywanie ćwiczeń mięśni miednicy.
  • Leczenie farmakologiczne – polega na miejscowym stosowaniu leków hormonalnych lub antycholinergicznych, które zwiększają pojemność pęcherza moczowego, a co za tym idzie hamują jego niekontrolowane skurcze.
  • Leczenie operacyjne – jest ostateczną metodą leczenie nietrzymania moczu, gdy inne metody zawiodły i nie przyniosły oczekiwanych efektów. U kobiet leczenie operacyjne polega na wykonaniu plastyki krocza, pochwy oraz cewki moczowej. W tym przypadku do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się więc operacja Burcha lub operacja MMK, operacje pętlowe, implanty i wstrzyknięcia okołocewkowe, a także sztuczny zwieracz.

Nietrzymanie moczu to dość kłopotliwa przypadłość, ale jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na powstanie problemu, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który dopasuje odpowiednie metody leczenia nietrzymania moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?