Jaki podkład zastosować pod podłogówkę?

Docierając do etapu kładzenia podłóg w nowo budowanym domu, mamy do rozważenia kilka kwestii. Wiemy już, że będziemy mieli ogrzewanie podłogowe. To właśnie ten sposób ogrzewania jest najbardziej praktyczny i ekonomiczny. Ciepło, które emitowane jest z poziomu podłogi, z całej powierzchni podłogi, rozchodzi sie do góry równomiernie. Ciepło w podłodze jest akumulowane i daje przyjemność podczas chodzenia zimą po takiej powierzchni. Zdecydowanie do kontaktu ze stopami najlepiej nadaje się drewno lub panele. Panele są materiałem bardziej ekonomicznym i dają naprawdę spore możliwości, jeśli chodzi o teksturę. 

Przygotowanie podłogi przed położeniem paneli.

Zanim rozłożymy na rozprowadzonym ogrzewaniu podłogowym panele, musimy odpowiednio dobrać podkład. Mamy do dyspozycji podkłady zwykłe, z folią izolacyjną,  korkowe czy też kwarcowe. Nie różnią się one tylko wyglądem i ceną, ale przede wszystkim właściwościami. Tłumienie dźwięków (wyciszenie kroków) i dobra izolacja termiczna to podstawowe zalety dobrych podkładów. Do najlepszych ze stosowanych podkładów należą podkłady kwarcowe pod panele podłogowe. Współpracują one najlepiej właśnie z ogrzewaniem podłogowym i panelami.

Zalety mat kwarcowych.

Maty kwarcowe mają najwięcej zalet, jeśli chodzi o wszystkie podkłady pod podłogi, dlatego warto rozważyć nieco wyższą cenę, aby zyskać:

  • bardzo dobre wyciszenie kroków i izolację dźwiękowa pomiędzy poszczególnymi  piętrami
  • właściwości do wyrównywania drobnych nierówności w wylewce
  • zwiększenie efektywności ogrzewania podłogowego, a co za tym idzie:
  • mniejsze rachunki za ogrzewanie

Pamiętajmy o tym, że podkład pod podłogę to wydatek raz na wiele, wiele lat. Jeżeli wybierzemy źle, nasz wybór będzie prowadził do wieloletnich konsekwencji. Warto przemyśleć decyzję i wybierać rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne w dłuższej skali użytkowania. Cena na pewno zwróci się bardzo szybko, chociażby w kosztach poniesionych na ogrzanie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?