Jak sprowadzić zwłoki zmarłego z zagranicy?

Współcześnie bardzo wielu Polaków wyemigrowało poza granice naszego kraju, pozostawiając swoje rodziny w Polsce. W sytuacji, w której dochodzi do śmierci członka rodziny za granicą, rodzina chcąc sprowadzić zmarłego do Polski musi podjąć  szereg działań – zaczynając od uzyskania stosownego pozwolenia, na wynajmie odpowiedniej firmy transportowej kończąc. Jak krok po kroku sprowadzić zwłoki zmarłego do Polski dowiecie się poniżej. 

Pozwolenie na transport zwłok 

Wniosek o przewóz zwłok mogą składać tylko członkowie najbliższej rodziny zmarłego – maż lub żona, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki, prawnuki, dziadkowie, pradziadkowie oraz ciotki i stryjowie. O pozwolenie należy ubiegać się u starosty lub prezydenta miasta przedkładając we wniosku: dane wnioskodawcy oraz osoby zmarłej. Konieczne jest dostarczenie także aktu zgonu w języku polskim, bądź innego dokumentu poświadczającego śmierć lub jej przyczynę. Wydanie zgody na przewóz zwłok w Polsce jest całkowicie bezpłatne, a czas oczekiwania na nią wynosi 3 dni i jest to termin rygorystycznie przestrzegany. Po uzyskaniu zgody od starosty lub prezydenta miasta musimy jeszcze uzyskać pozwolenie od konsula kraju, na terenie którego zmarł członek naszej rodziny. W krajach Unii Europejskiej uzyskanie takiego pozwolenia jest płatne i kosztuje około 40 euro. Dokumenty niezbędne do uzyskania zgody od konsula to: dokument potwierdzający zgodę prezydenta lub starosty na przewóz zwłok, odpis aktu zgonu oraz zaświadczenie lekarskie wykluczające jako przyczynę śmierci chorobę zakaźną lub epidemię. Co ważne, wszystkie wymienione powyżej formalności możemy też zlecić firmie zewnętrznej, która po wydaniu odpowiedniego upoważnienia zajmie się aspektami prawnymi związanymi z transportem zwłok do Polski.

Warunki przewozu zwłok z zagranicy 

Transport zwłok do Polski musi odbywać się w odpowiednich, regulowanych prawnie warunkach, dlatego skorzystanie z usług firmy zajmującej się przewozem zwłok wydaje się tutaj najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Do przewozu zwłok należy używać tylko i wyłącznie metalowych trumien, hermetycznie zamkniętych, na których dnie znajduję się substancja chłonna. Trumna przygotowana w ten sposób, jest umieszczana jeszcze w drewnianej skrzyni. Samochód przewożący trumnę musi być także odpowiednio oznakowany.

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy zajmującej się transportem zwłok?

Pierwszym i najważniejszym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z takich usług jest oszczędzenie sobie bólu. Prawne procedury związane z przewozem zwłok, organizacja transportu w stanie żałoby wzmagają ból po stracie członka rodziny, dlatego warto w tej trudnej sytuacji dać sobie pomóc. Przewóz zwłok z zagranicy organizowany przez profesjonalne firmy to rozwiązanie na miarę czasów, w których częstotliwość emigracji rośnie z roku na rok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?