Co ma wpływ na wybór domu spokojnej starości?

Czasami w życiu człowieka przychodzi moment, kiedy nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki starszej i schorowanej osobie. Przyczyną tego może być brak znajomości choroby, umiejętności zatroszczenia się o chorego, brak czasu na to aby w pełni oddać się opiece. Podjęcie decyzji o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki nie jest łatwe, jednakże najlepsze w takim  przypadku. Jest to dobre dla samego seniora jak i jego rodziny. Czym zatem kierować się podczas wyboru domu opieki dla schorowanej osoby, aby czuła się w nim miło i miała profesjonalną opiekę?

Legalna działalność to jedna z podstaw, którą należy się zainteresować. Sprawdzenie czy dany dom seniora posiada zezwolenie na działalność od wojewody. Każda z placówek, która działa legalnie musi być zarejestrowana wśród firm zapewniających całodobową opiekę osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

starosc

Lokalizacja to również bardzo ważny element. Dla osoby chorej ważne jest aby być blisko rodziny, dlatego dobrze zadbać o to, aby dom opieki znajdował się blisko domu rodzinnego. Daje to możliwość częstych odwiedzin, a także nadzoru nad sprawowaną nad chorą osobą opieką.

Otoczenie placówki także jest istotne. Cicha okolica, ścieżki spacerowe, las, zieleń, brak ruchliwych ulic. Wszystko to ma wpływ na stan umysłowy, psychiczny i zdrowotny bliskiej nam chorej osoby. Spokój i cisza, to elementy, które osoby starsze bardzo sobie cenią.

Opieka musi być na jak najwyższym poziomie. Dostęp do zabiegów, lekarzy, pielęgniarek, stałe sprawdzanie stanu zdrowia, możliwość rehabilitacji. Wszystko to musi być zaoferowane osobie przebywającej w domu opieki. Tak działająca bowiem placówka jest na najwyższym poziomie.

starsza kobieta

Ważne są też oczywiście wyposażenie pokoi, to czy są jedno- czy wieloosobowe, czy posiadają udogodnienia w postaci poręczy i różnych antypoślizgowych elementów dla osób niepełnosprawnych.
Wyżywienie i aktywność to także ważny element. Należy się także przyjrzeć osobom, które zarządzają daną placówką. Chcemy bowiem mieć do czynienia z osobami kompetentnymi i rzetelnymi. Profesjonalność jest ceniona wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?