Jak zwiedzić Budapeszt w jeden dzień – poradnik część 2

Oto druga część poradnika: Wycieczki do Budapesztu – co warto zwiedzić w jeden dzień? Jak każdy wie, Budapeszt to ogromne miasto, posiadające wspaniałą historię i wiele pięknych miejsc, które warto zwiedzić. Nie każdy jednak wie od czego zacząć, co warto zobaczyć. Poradnik ten ma na celu przybliżenie najważniejszych punktów stolicy Węgier. W poprzedniej części opisaliśmy Basztę Rybacką, Bazylikę Św. Stefana, Synagogę i Dzielnicę Żydowską oraz wspaniałe okolice Opery i Operetki. Co jeszcze może nam oferować Budapeszt, a w zasadzie jego część czyli: Peszt, który posiada więcej architektonicznego ładu?

1) Vorosmarty Ter i Belvaros

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c4/Underground_Budapest_M1.jpg/1920px-Underground_Budapest_M1.jpg

Peszt posiada w swoim centrum słynny deptak Vatci i zielony skwer Ersebet Ter. Ludzie bardzo chętnie rozkładają w parku swoje koce i wypoczywają przy fontannach na Ersebet Ter. Serce miasta znajduje się na Vorosmarty Ter. Otacza nas tutaj klimat secesji i XIX wiecznego salonu miasta, który potrafi żyć do naprawdę późnej nocy. Po środku znajduje się zejście do najstarszej budapesztańskiej stacji metra. Znajduje się tu żółta linia kolejki, które powstała w 1896 roku. Budapesztańskie metro jest najstarszym po Londynie w Europie i znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Każdy kto się tu znajduje musi skorzystać z przejażdżki. Poczuć ten niesamowity klimat: żeliwne barierki, kafelki na ścianach, stylizowane latarnie, stare wagony.

2) Park Vorosliget i Zamek Vajdanunyad

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9f/Szechenyi_furdo-budapest.jpg

Wysiadając z kolejki, trafiamy w miejsce, gdzie nie ma praktycznie nic. Brak jakiejkolwiek zabudowy, zero ruchu, brak ludzi i aut. To Varosliget, uważany za najpiękniejszy park Budapesztu zaraz obok Wyspy Małgorzaty, która uważana jest za najlepsze miejsce do odpoczynku przez tutejszych mieszkańców. Mówi się, że to najbardziej romantyczne miejsce w Budapeszcie. Pomiędzy alejkami znajdują się oczka wodne i pawilony oraz dużego rozmiaru zabytki, między innymi zamek Vaidahunyad, który jest otoczony systemem stawów. Wyglądem przypomina sentyment Węgrów do węgierskiej Transylwanii czy Szeklerszczyzny. Na zachodzie parku znajdują się kopuły pesztańskich term: Szecheneyi Gyogyfurdo i ogrodu zoologicznego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Vajdahunyad_vara_21.jpg

Budapeszt to najpiękniejsze miasto w Europie. Pokazuje jej kulturę i podkreśla różne ważne wydarzenia historyczne. Istnieje tu wiele przepięknych miejsc, które warto zwiedzić. Poradnik ten, ma na celu, krótko przedstawić każdy z zabytków i zachęcić do zwiedzania stolicy Węgier. Każdy kto jeszcze nie odwiedził tego miejsca, powinien umieścić je na swojej liście miejsc, które warto odwiedzić. Już niedługo kolejna część, a w niej: Plac Bohaterów, Plac Bathyany i jego okolice, Aquiancium i Willa Herkulesa oraz wiele innych.

Wycieczki do Budapesztu w wielu miastach organizowane są praktycznie co tydzień. Tego typu wycieczka nie musi być wcale droga, przejdź do pobliskiego biura podróży i sprawdź cennik tego typu wypraw. Kupując bilety dla całej rodziny, zazwyczaj możemy liczyć na rabat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Why ask?